Co je nového na školní zahradě... (Hulíňan)

11.11.2013 11:07

Škola a její žáci ve spolupráci s ochránci přírody pro svou zahradu získali titul

Přírodní zahrada.

K získání tohoto titulu je třeba naplnit určitá kritéria. Požadavkem je zachovat původní ráz typické krajové zahrady, jejímž cílem je nejen užitek z výpěstků, ale odpočinek pro lidi i zvířata. Nesmí se zde používat žádná chemická hnojiva ani rašelina.

Naši žáci s pomocí učitelů přiložili také ruku k dílu. Obnovili sluneční hodiny, v rámci projektové výuky dějepisu instalovali “strom pamětník,“ na kterém si na letorostech můžeme ukázat některé historické události, zkoušíme pěstovat kromě zeleniny a ovocných stromků i fazolové týpí, založili jsme kompost a další. V letošním roce se podařilo získat dotaci z ministerstva životního prostředí a díky tomu se můžeme pochlubit novými informačními tabulemi, meteostanicí  a základnou pro venkovní učebnu.

Za podpory města Hulína se postupně stává ze školní zahrady  skutečně středisko environmentální výchovy , výchovy k ekologickému chování a zařízením pro podporu a propagaci udržitelného rozvoje společnosti. Postupem let byl pozemek znovu oplocený, byl zlikvidován starý nevyužívaný skleník, obnovena výsadba nových stromků za staré nemocné, do budovy byla zavedena voda, topení, bylo vybudováno sociální zařízení.

Škola tyto prostory využívá ve výborné spolupráci s Via ČSOP, kterou reprezentuje především Pavel Šálek. Členové se starají o polovinu zahrady, kde vybudovali dvě jezírka, broukovník, skalku a další zajímavosti. Společně se nám daří budovat zahradu, která je opravu přírodní a na které se všichni máme co přiučit. Krásná spolupráce funguje i se Svazem žen.

Budeme moc rádi, když nás přijdete navštívit. Přírodní zahrada musí plnit také tu podmínku, že musí být po dohodě přístupná návštěvám, které ji chtějí poznat, inspirovat se nebo se v ní něco o přírodě a zahradničení dovědět nebo naučit.

Nejen naše, ale i další Přírodní zahrady jsou přístupné a můžete se o nich víc dovědět na internetu. V ekomapách zjistíte, kde takové zahrady jsou, a kde vás v nich vlastník rád přivítá.

Plánů máme dost, spolupracovníky výborné, tak hlavně ať nás neopustí elán a chuť do společné smysluplné práce.

Mgr. Dana Hozová

Fotogalerie: Co je nového na školní zahradě

/album/fotogalerie-co-je-noveho-na-skolni-zahrade/domecky-pro-cmelaky-jpg/
/album/fotogalerie-co-je-noveho-na-skolni-zahrade/male-jezirko-jpg/